Kokedama, japonsky mechová koule, je způsob pěstování rostlin, při kterém se obejdete bez květináče. Většina návodů na internetu tvrdí, že je snadné ji pěstovat, ale mnozí z těch, kdo si hotovou kokedamu zakoupili, byli velmi zklamaní, když jejich rostlina chřadla, až uchřadla. Nedokázali jí vytvořit podmínky, které potřebovala k životu.
Chcete-li si netradiční květinovou výzdobu vyrobit sami, začněte tím, že si vyberete vhodnou rostlinu, která vaši péči přežije. Nevěřte tomu, že jako kokedamu lze pěstovat prakticky jakoukoli rostlinu. Rozhodně se vyhněte kaktusům a sukulentům, neboť podmínky pro jejich pěstování těžko vytvoříme v mechové kouli, v níž je třeba substrát udržovat navlhčený, aby držel pohromadě a nerozpadal se. Vynechejte i rychle rostoucí rostliny nebo rostliny s velkými listy jako je monstera nebo philodendron Xanadu. Dejte přednost vlhkomilným rostlinám, které snesou sušší vzduch. Bez obav vysazujte kapradiny jako ledviník, osladič nebo peleu, a rostliny, které si libují ve vydatné zálivce: zelenec, podénku, asparágus či potos (scindapsus). Zkušenější pěstitelé si mohou troufnout na anthurium, marantu nebo calatheu.
Nejdříve si obstarejte japonský černý jíl ketotsuchi. Na internetu se dá zakoupit ve větším množství, takže pokud netoužíte mít kokedamy ze všech pokojovek, které máte doma, podělte se s kamarádkou či kamarádem o jíl i o poštovné. Substrát pro pokojové rostliny obohaťte granulovaným hnojivem a perlitem, drcenou pemzou nebo zeolitem, které zadržují vodu. Samozřejmě budete potřebovat mech. Než ho začnete sbírat v lese, ujistěte se, že nepatří mezi chráněné druhy. Připravte si také vázací drát, pevnou nit, umělý nebo přírodní provázek.
V misce navlhčete jíl promíchaný se substrátem, absorbenty vody a hnojivem a dobře ho zpracujte rukama, aby se nerozpadal. Rostlinu vyjměte z květináče a kořenový bal obalte připravenou hmotou. Přidávejte ji postupně a snažte se hnětením vytvarovat kouli. Obalte ji navlhčenými pláty mechu a ovažte nití nebo vázacím drátem. Ovazování dokončete pomocí provázku; zvláště pestrý provázek vytvoří pěkný barevný kontrast se zeleným mechem. Alternativou mechového obalu mohou být kokosová vlákna, vypadají velmi efektně a na rozdíl od mechu nezmění barvu.
Zalévání provádějte dešťovou či převařenou vodou, mech nesnáší chlorovanou vodu. Květináč postavte na několik minut do misky s vodou a nechte nasát. V létě klidně ponořte do nádoby s vodou a vytáhněte ji, až uniknou vzduchové bubliny.
Takto upravenou rostlinu lze pěstovat nejen v závěsu, ale i na keramické misce jako bonsaj.