Vysoký krevní tlak nebolí. Nemoci, které přichází díky němu později, ty bolí a jsou vážné. Signály, že přišel, jsou často takové, že je můžeme snadno zaměnit za příznaky jiných problémů. Patří k nim například bušení srdce, zadýchávání, únava bez důvodu nebo nám může začít hučet v uších.
Kdy je to vysoký tlak?
Zda jde o vysoký krevní tlak – hypertenzi zjistíme s určitostí až po opakovaných měřeních. Dle odborníků se o něj jedná, pokud asi po dobu jednoho měsíce překračují naměřené hodnoty 140/90 mmHg. Bez měření vysoký krevní tlak nelze s jistotou diagnostikovat. Protože hodnota se vlivem denní aktivity mění, měřit je doporučováno 4 x v týdnu (ne několikrát denně).
Co dělat, když jde o hypertenzi?
Pokud nám lékař potvrdí, že jde o hypertenzi, měli bychom se samozřejmě řídit jeho doporučeními a užívat předepsané léky. Ale nejen to. Je potřeba se zamyslet nad naším dosavadním způsobem života (celkovým životním stylem) a změnit ho tak, abychom našemu organismu pomohli. Jde hlavně o to, co jíme, co pijeme a jestli vyvíjíme nějakou pohybovou aktivitu.
Co jídlo a pití?
Ve vlastním zájmu bychom měli vynechávat jídla příliš mastná, příliš slaná, uzeniny a konzervované pokrmy. Naopak přidat ovoce, zeleninu a ryby. Co se týká konzumace mnoha nabízených (často dle reklamy přímo zázračných) potravinových doplňků, je dobré se poradit s lékařem. Pak vybrat ten, který nám bude skutečně trochu pomáhat krevní tlak udržet na těch správných hodnotách. Dále je potřeba raději nepít alkohol, omezit kávu Neslazené nápoje nebo obyčejná voda je na žízeň stejně nejlepší. Dobré jsou i bylinné čaje.
Co pohyb?
Pokud máme hypertenzi a dosud jsme to nedělali, je skutečně na čase začít sportovat. Velmi vhodná je pro začátek obyčejná chůze, například dlouhé procházky. Trenérem nám může být náš pes. Dále je dobré přidat běh, jízdu na kole nebo plavání. Nebo prostě jinou pohybovou aktivitu. Důležité je vybrat to, co nás baví a budeme se tomu věnovat dlouhodobě.