Připadá vám divné, proč se vynález rolet den a noc objevil tak pozdě, a nepřišel dříve, nežli trh stínící techniky zaplavily klasické plechové žaluzie? Je to možná proto, že jedno navazuje na druhé, a museli jsme se přesvědčit nejprve o vlastnostech tenkých a úzkých lamel, zjistit jejich nevýhody a teprve pak vymyslet něco lepšího. Proč jsou rolety den a noc tak oblíbené a střídají v oblibě u mnohých z nás právě žaluzie?
Nejsou to kamna – plechové žaluzie se hlavně od jara do podzimu mění v tepelný zdroj, jestliže se do nich opírá slunce. Hliník je perfektní tepelný vodič, o tom se snadno přesvědčíte, když si sáhnete na hliníkové žaluzie právě v takovém okamžiku. Teplo se pak předává do místnosti, ale ne vždy je to jev vítaný. Zatemňovací rolety den a noc jsou vyrobeny z textilu a ten se takřka vůbec nezahřívá.
Stínění je jiné – u hliníkových lamel vždy záleží na jejich náklonu, abyste zajistili patřičné zastínění, u rolet noc a den se to provádí jinak. Tam se navzájem překrývají dvě vrstvy textilních pruhů, střídavě průsvitných a neprůsvitných. Zastínění má jiný charakter a chcete-li mít přesnou představu, navštivte nějakou vzorovou prodejnu, než se rozhodnete rolety zakoupit např. přes e-shop.
A co vzhled – rolety noc a den si mnoho lidí oblíbilo kvůli jejich vzhledu, jsou velmi dekorativní, atraktivní a elegantní a mohou vystřídat na klasickém či francouzském okně nebo balkonových dveřích záclony a závěsy. Avizovaná návštěva vzorové prodejny vás o tom může přesvědčit a také vám umožnit lepší výběr a rozhodování, jakému dekoru dát přednost. A vězte, že jich existují stovky, textilie mají totiž větší výrobní variabilitu, než lamely z hliníku, mohou se lišit typem vláken a jejich zpracováním, barvami a jejich odstíny, průsvitností, tloušťkou materiálu, není to zkrátka jen plech, který se může podrobit pouze barevnému nástřiku nebo eloxování.